Grafik komputerowy – niezbędne umiejętności

Najlepszą metodą, dzięki której trafia się do świadomości współczesnego konsumenta, jest obraz, dlatego tak ważny i poszukiwany jest dobry grafik komputerowy. Jest on towarem najwyższej potrzeby w firmach wszelkiego rodzaju, które jako nośnika dla swojej reklamy wykorzystują grafikę. Jednak aby zostać grafikiem komputerowym, trzeba posiadać kilka niezbędnych umiejętności – dowiedz się jakich!

 

Bezbłędna obsługa programów komputerowych

Chcąc zostać grafikiem komputerowym, trzeba się przyzwyczaić do ciągłego pogłębiania wiedzy z zakresu nowych technologii. Kluczem do sukcesu jest efektywne wykorzystywanie programów do tworzenia różnego rodzaju grafiki, przykładowo Adobe Photoshop, CorelDraw czy InDesign. Dużym atutem będzie dla grafika nauczenie się również języków programistycznych, typu HTML albo JavaScript.

 

Projektowanie to jego drugie imię

Grafik musi potrafić wykorzystać narzędzia do projektowania w celu stworzenia dzieła, na którym zależy klientowi. Na pewno istotne jest rozwijanie w sobie zdolności artystycznych, grafik musi interesować się tym, co robi, mieć portfolio wypełnione pracami z zakresu sztuk wizualnych, podglądać konkurencję oraz śledzić aktualne trendy.

 

Umiejętności sprzedażowe

Praca grafika komputerowego nie polega tylko na siedzeniu przed komputerem i tworzeniu artystycznych treści. Trzeba mieć żyłkę marketingowca, która przyda się wtedy, kiedy swój pomysł na zrealizowanie projektu trzeba będzie zademonstrować przed klientem i go obronić, czyli sprzedać. Rozwijanie umiejętności sprzedażowych sprawi, że grafik komputerowy będzie odbierany pozytywniej w porównaniu z konkurencją, co może mu zapewnić przewagę i będzie wybierany do lepiej opłacanych zleceń.

 

Umiejętności interpersonalne

Dobrze, kiedy grafik komputerowy potrafi się porozumieć zarówno z ludźmi, z którymi pracuje w zespole, jak i z klientem, dla którego wykonuje zlecenie. Wiadomo, że w miejscu pracy, gdzie kluczowe jest realizowanie się pod względem kreatywnym, najważniejszy jest komfort psychiczny. Z kolei klient nie zawsze potrafi wyartykułować dokładnie tego, czego potrzebuje, dlatego to zadaniem grafika jest wyjść naprzeciw oczekiwaniom zleceniodawcy i spomiędzy słów wyczytać istotę tego, na czym polega projekt.

 

Wiedza z zakresu poligrafii

Ponieważ prace grafika znajdują się także w postaci analogowej, musi on interesować się metodami wydruku, czyli poligrafią. Nie mogą mu być obce poszczególne gatunki papieru, powinien znać terminy, takie jak CMYK (cztery podstawowe kolory używane w procesie drukowania – cyjan, magneta, żółty, czarny), Pantone (procedura rozpoznawania barw).