Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Oczyszczacze powietrza ostatnimi czasy znacznie zyskały na popularności. Coraz częściej mówi się o ich zbawiennym wpływie na zdrowie. Nie tylko eliminują z powietrza wszelkie szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia substancje, ale także zapobiegają wielu schorzeniom. Dodatkowo usuwają alergeny oraz roztocza.

 

Producenci stale ulepszają swoje urządzenia i urozmaicają je o coraz to nowsze funkcjonalności. Jedną z nich jest funkcja nawilżania. Temat ten jednak stał się bardzo kontrowersyjny i często jest przedmiotem wielu zagorzałych dyskusji.

W naszym artykule przybliżymy ci najcenniejsze informacje, dzięki którym dowiesz się jak, działają poszczególne oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania

 

Czy oczyszczacze powietrza z nawilżaniem są szkodliwe?

Czy funkcja nawilżania w oczyszczaczach powietrza może być niebezpieczna dla naszego zdrowia? Owszem – wiele zależy jednak od metody nawilżania oraz sposobu użytkowania urządzenia. Prawidłowa obsługa sprzętu niesie ze sobą same korzyści. Inwestując w tego typu urządzenie, należy więc bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. 

 

Metody nawilżania powietrza

 • Nawilżanie ewaporacyjne

Najzdrowszym i najczęściej wybieranym sposobem nawilżania powietrza jest metoda ewaporacyjna. Jest ona naturalna i całkowicie zdrowa dla użytkownika. Opiera się przede wszystkim na procesie naturalnego odparowywania wody.

Co ważne, nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka przewilżenia. Podstawą do prawidłowego działania jest jednak regularna wymiana filtra, dzięki której oczyszczacz nie emituje szkodliwych minerałów oraz bakterii.

 • Nawilżanie ultradźwiękowe

Oczyszczacze z funkcją nawilżania ultradźwiękowego nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem. Powodem tego jest ich wysoka podatność na zanieczyszczenia. Warto wspomnieć, że aerozolizują one wszystko, co znajduje się w wodzie w mgiełkę, którą następnie wdychamy.

 • Nawilżanie parowe

Nawilżanie parowe to nic innego jak grzałka gotująca wodę, która następnie zamienia się w parę. Dzięki rozgrzewaniu wody powyżej punktu wrzenia para jest bardzo higieniczna. Wysoka temperatura nie jest jednak bezpieczna dla rodzin z dziećmi ze względu na ryzyko poparzenia.

 

Dlaczego warto zadbać o odpowiednio nawilżone powietrze?

Odpowiednia wilgotność powietrza w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim poprawia komfort snu, samopoczucie oraz niweluje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Użytkownicy często zauważają poprawę w kondycji skóry, czy włosów. Niegdyś sucha, zaczerwieniona skóra nabiera blasku. Ponadto, zaobserwowano również znaczny porost włosów oraz złagodzenie objawów alergii.

 

Męczy cię chrapanie partnera? Przyczyną może być przesuszone powietrze. Zwiększona ilość wilgoci w powietrzu może znacznie zminimalizować tę dolegliwość i tym samym polepszyć jakość snu domowników.

 

Jak utrzymywać czystość oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania?

Aby użytkowanie oczyszczacza z funkcją nawilżania było całkowicie bezpieczne, należy stosować się do kilku zaleceń. Pomogą one nam uniknąć namnażania się bakterii oraz pleśni.

 • używaj wody destylowanej lub zdemiralizowanej – woda z kranu często wiąże się z rozwojem bakterii, a co za tym idzie pojawianiu się osadu na meblach.
 • regularnie wymieniaj filtr nawilżacza – częstość wymieniania filtrów to kwestia indywidualna każdego oczyszczacza. Najlepiej wymieniać go tak często, jak zaleca producent.
 • kontroluj poziom wilgotności – pamiętaj, że powinien on oscylować w granicach 40-60%. Większość urządzeń posiada jednak wbudowany czujnik wilgotności, który powiadomi nas o zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie nawilżenia.

Polecane modele

1. Sharp UA-HG50E-L

Sharp UA-HG50E-L to oczyszczacz z funkcją nawilżania (450 ml/h) oraz jonizacją powietrza. Poza dużym przepływem powietrza (306 m3/h) gwarantuje także cichą pracę, inteligentną pracę automatyczną oraz niskie zużycie energii. Dodatkowo stanowi także elegancki dodatek do każdego rodzaju wnętrza.

 • 6 czujników
 • tryb SLEEP
 • tryb pyłki – polecany dla alergików
oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG50E-L
Sharp UA-HG50E-L - oczyszczacz powietrza z nawilżaniem ewaporacyjnym

2. Philips AC2729/50

Jeśli szukasz oczyszczacza z nawilżaczem ewaporacyjnym to Philips AC2729/50 będzie znakomitym pomysłem. Intuicyjna obsługa z poziomu aplikacji mobilnej Air Matters sprawia, że użytkownik może sterować urządzeniem z dowolnego miejsca. Dodatkowo wydajność nawilżania sięga tutaj nawet 500 ml/h, a poziom CADR oscyluje w graniach 250 m3/h.

 • certyfikat ECARF
 • 3 tryby automatyczne
 • blokada rodzicielska

3. Sharp KI-G75EUW

Model KI-G75EUW to aż 5 czujników, które zapewniają perfekcyjnie oczyszczone (90-450 m3/h) oraz nawilżone powietrze (750 ml/h). Zdecydowaną zaletą jest tutaj także długa żywotność filtrów oraz funkcja klimatyzera, dzięki której możesz schłodzić powietrze w swoim domu.  

 • automatyczna praca nawilżania,
 • wskaźnik jakości powietrza i poziomu kurzu,
 • tryb pollen.

Nie wiesz jaki model oczyszczacza z funkcją nawilżania wybrać? Skontaktuj się z doświadczonym dystrybutorem, który pomoże ci w zakupie właściwego urządzenia!